Stránky

nedeľa 19. januára 2014

Zimná zeleninka z vlastnej záhradky

Tento rok som využila príležitosť. Keďže počas roka sa  mi pekne chytili niektoré mrazuvzdorné zeleninky, rozhodla som sa otestovať ich mrazuvzdornosť a nechať ich na hriadke až do jari.

Prvé mrazy v novembri v pohode prežili. A nielen to :). Rastlinky nelenili, využili oteplenie na prelome rokov a ešte aj podrástli. Robia mi naozaj radosť. Nielenže sa držia pri živote a tým nám poskytujú čerstvú zeleninu. Ale ešte sa tá zeleninka aj množí :).

Kel kučeravý

Jedna z najzdravších zeleniniek. Vyrástla mi na záhone mojom polykultúrnom. Siala so ho na jar 2012. Zjavne tam mal chudáčik medzi inou zeleninkou málo miesta, lebo celú sezónu po ňom nebolo ani stopy.

Až na jeseň 2012 a na jar 2013, keď už nemal na hriadke konkurenciu a všetky ostatné zeleninky ukončili svoju životnú púť, začali vynikať maličké rastlinky kelu. Fakt mini (10-15 cm). Neviem, či tam boli už dlhšie a skrývali sa, alebo práve v tomto chladnom ročnom čase vzišli. Robili mi však veľkú radosť.

Počas roka 2013 zosilneli a už výraznejšie kraľovali záhonu. Postupne som celú sezónu zbierala spodné listy, niekedy aj vrchné ružice, keď sa kel chystal kvitnúť. Ale aj semienka. Nechala som rastlinky aj zosilnieť pred zimou.


Najkrajšia rastlinka v apríli Ten istý kelík v januári po celoročnom zbieraní
Listy v januári nazbierané na...

... kelové čipsy s cesnakom :)

Valeriánka

Naše rastlinky v decembri

Podobne využiteľná ako šalát. Je však oveľa odolnejšia zime ako šalát. Seje sa 3 krát do roka. Najčastejšie na konci leta a na jeseň.

  • na jar vo februári až marci
  • neskôr v lete v júli až v auguste. Zbiera sa na jeseň. 
  • začiatkom septembra - pre prezimovanie. Zber až do marca, kedy začne vybiehať do kvetu. 
  • siať v teplejších mesiacoch (apríl - jún) nie je účelné, pretože rastliny by mali tendenciu skoro vybiehať do kvetov. (zdroj: semena-osiva.sk).
Ja som ju zasiala koncom septembra a koncom decembra pozbierala prvú úrodu. Len som obtrhala spodné lístky a nechala celé rastlinky rásť ďalej.

Zber po Vianociach

Kel ružičkový

Vysiala som ho ako typickú zimnú zeleninu. Nečakala som veľkú úrodu, ale aj tak mi urobil radosť a Miškovi veľmi chutí. Máme ho skôr raz za čas ako milú prílohu tak 10 ružičiek max :).

Jedna z rastliniek v januári
Januárová úroda :)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára